| Available Sizes | 8 " x 2.75 " x 8 " |
| Materials | Plastic |
| Available Colors | 24 colors available |
| Product Number | AP429 |
| Product ID | 555136033 |
| Great For | Camping, Travel, Bicycling, Sports, Back To School |
| Item Weight | 0.82 lbs |
| Imprint Capabilities | Full-color process imprint |
Available Imprint Methods
| Full Color | Contact for pricing |
| Laser Engraved | Contact for pricing |
| Silkscreen | Contact for pricing |
| Heat Transfer | Contact for pricing |
| Sublimation | Contact for pricing |
Note: Price includes 1 Color 1 Side 1 Location
Imprint Color Options: Standard Colors, Custom Colors, PMS Colors
Imprint Locations: Front, Back, Full Wrapped, Oversized Vertical
Additional Services: Virtual Proof, Art Services, Pre-production Proof
Production Time
| 5-7 business days | For quantities less than 500pcs and standard customization. |
| 7-10 business days | For quantities over 500pcs and with unique customization. |
Rush Service
| 2-3 business days | Order in blank, stock colors, or standard customization and less than 500pcs. |
Shipping Information
| Shipping Method | Ground, expedited options available |
| Packaged | 25 items per case |
| Carton Weight | 25 pounds |
| Carton Dimensions | 22 " x 22 " x 10 " |
| Individual Packaging | Box |
Color Options
Available in 24 colors. See the color list under the product images for all options.
Imprint Options
5 imprint methods available. See Imprint Information tab for details.