| Available Sizes | 16 oz |
| Materials | Aluminum-Polypropylene |
| Available Colors | 2 colors available |
| Product Number | TRI16 |
| Product ID | 555735111 |
| Great For | Entertainment, Trade Show, Organizations, Political, Recycled |
| Item Weight | 1.12 lbs |
| Imprint Capabilities | Full-color process imprint |
Available Imprint Methods
| Full Color Labels (Digital Press) | Setup Charge: $222.21 |
Note: Price includes Filled Alkaline 9.5pH Aluminum bottled water with aluminum cap and waterproof label.
Imprint Color Options: Full color, CMYK mode, 4 Color Process + White
Imprint Locations: Wrap around labels.
Additional Services: Virtual Proof
Production Time
| 21 business days | Depending on order characteristics. |
Shipping Information
| Shipping Method | Ground, expedited options available |
| Packaged | 24 items per case |
| Carton Weight | 27 pounds |
| Carton Dimensions | 16 " x 11 " x 8 " |
| Individual Packaging | Case, Shrink Wrap |
Color Options
Available in 2 colors. See the color list under the product images for all options.