| Available Sizes | 16 oz |
| Materials | Stainless Steel |
| Available Colors | 8 colors available |
| Product Number | YETI16FJ |
| Product ID | 556164884 |
| Great For | Travel, Trade Show, Corporate, Employee Recognition |
| Item Weight | 16 oz |
| Imprint Capabilities | Per-item personalization |
Available Imprint Methods
| Laser Engraving | Setup Charge: $60.00 |
Note: Price includes Laser Engraving on One Location
Imprint Color Options: Standard Colors
Imprint Locations: Front, Back
Additional Services: Virtual Proof
- Supports per-item personalization
Production Time
| 12-15 business days | Plus applicable transit time. |
Rush Service
| Rush Service | Call Us for Rush Availability |
Shipping Information
| Shipping Method | Ground, expedited options available |
| Packaged | 16 items per carton |
| Carton Weight | 25 pounds |
| Carton Dimensions | 20 " x 20 " x 11 " |
| Packaging | Ships in plain box |
| Individual Packaging | Bulk |
Color Options
Available in 8 colors. See the color list under the product images for all options.